התמודדות עם שינויים בחיים

טיפולים בפריסה ארצית: חיפה, בנימינה, חדרה, נתניה, תל אביב, רמת השרון, רמת אביב, ירושלים, השפלה

שינוי הוא מצב שדורש מאיתנו לעבור ממצב ידוע ובטוח למצב של חוסר וודאות, לפעמים מתעוררת גם תחושה של חוסר שליטה. שינוי הוא סיכוי לצמיחה וזו לא סתם קלישאה. בגלל ששינוי מרעיד את האדמה עליה אנחנו דורכים, בחלק מהמקרים, הוא מאפשר לנו לגייס כוחות, לגייס תמיכה, להיות יצירתיים ולהיפתח לאפשרויות חדשות.

אדם עוזב עבודה, בוחר לעזוב זוגיות, עובר מקום מגורים, מתמודד עם מחלה, כל אלו ועוד דורשים מאיתנו להתמודד עם שינויים בחיים, מה נדרש מאיתנו בתקופות של שינויים בחיים? מהם סוגי השינויים והאתגרים בדרך? ומה שונה בין ילדים מתבגרים ובני הגיל השלישי בהתמודדות עם שינויים, כל זאת ועוד במאמר הזה.

שינויים בחיים כהזדמנות לצמיחה

כל שינוי בחיים יכול בהחלט להיות ההזדמנות לצמיחה, עם סבלנות, והתמדה, וזמן, וגם תמיכה של הסביבה הקרובה. החיים שלנו מתקבעים לדפוסים, רגשות, ושגרה אותם מאתגרים השינויים, ואז אנחנו מגלים עולם ומלואו. במקום להישאר במקום של פחד, קושי, תקיעות, וחוסר מימוש יש לנו ההזדמנות לצאת מהדרך הרגילה והמוכרת ולפגוש עצמי חדש שלנו, אפילו במצבים שהשינוי נכפה עלינו או קשה.  

מה נדרש בעת שינוי?

חשוב לעזור לאדם להשיג איזון, לחזור לשיווי משקל ולבנות תחושת ביטחון ומסוגלות. בהתמודדות עם שינויים בחיים יש מקום להתמודד עם הרגשות, המחשבות והמעשים, ובכך לאפשר לאדם לאתגר את החשיבה ולעזור לו לראות כי הוא מצליח לשרוד גם תקופת קושי של שינוי. שינויים בחיים מאלצים את האנשים לגייס כוחות שיש בתוכם על מנת לצלוח את התקופה, ובעיקר להבין שקשת רחבה של רגשות צפויה ולגיטימית. חשוב מאוד בעת השינוי לחפש מקורות תמיכה אישיים כמו משפחה חברים, או מקצועיים במידת הצורך (פסיכולוגיים ופסיכותרפיסטים).

סוגי שינויים והאתגרים שבדרך?

שינויים חיוביים:

הולדת ילד נוסף למשפחה, הולדת ילד ראשון, מעבר דירה, יציאה לפנסיה, ועוד.

שינויים שמעוררים משבר:

גירושין, מוות של אדם קרוב, פיטורין, ועוד.

התמודדות של ילדים עם שינויים

למרות שהמיתוס הוא שילדים מסתגלים מהר, ויש בזה מין האמת, חשוב להכין ילדים לשינויים בחייהם של ילדים ובכך לסייע להם להסתגל. ילדים מביעים את ההסתגלות שלהם לשינויים באמצעים שונים, ולא תמיד יוכלו לבטא את הקושי שלהם בצורה בהירה וברורה. לכן עלינו כהורים להיות עירניים לעוצמת התגובות ולמשך קיומן ובמידת הצורך לשקול תמיכה מקצועית, ניתן לקבל אותה גם במכון לנפש.

התמודדות רגשית של ילדים עם שינויים בחיים: חזרה להתנהגות ילדותית (חיתול, חזרה למוצץ, חזרה לישון עם אמא ואבא), התקפי זעם, בכי מרובה ושינויים באכילה.

שינויים שילדים עוברים: מעבר לגן חדש, כניסה לבית הספר, הולדת אח קטן, גירושין או פטירה של משהו קרוב ומשמעותי.

התמודדות של מתבגרים עם שינויים

יש לזכור שמתבגרים עוברים בעצמם שינוי מאוד מהותי והוא גיל ההתבגרות, המביא איתו שינויים רגשיים, שינוי פיזיולוגיים ושינויים חברתיים. לכן מתבגר שמתמודד עם שינוי כלשהו בחיים מתמודד גם עם השינויים של הגיל.

במצב בו השינויים דרמטיים ומורכבים מתבגר יראה סימנים אקוטים יותר של גיל ההתבגרות (טריקת דלתות, התנהגות מסוכנת, בדיקת גבולות, דיכאון, חרדה).  

במכון לנפש גם מתבגרים יכולים לקבל תמיכה בהתמודדות עם שינויים בחיים, על מנת לסייע להם לצלוח בביטחון את התקופה המורכבת.

התמודדות עם שינויים בגיל השלישי

ככל שמתבגרים שינויים בחיים הופכים להיות התמודדות קשה יותר. אנחנו רגילים לאורחות החיים, למגורים שלנו, אנחנו פחות גמישים ויש לנו פחות כוחות להתמודד עם שינויים. למשל מעבר מהבית לדיור מוגן. למרות שמדובר בשינוי חיובי, נגיד והוא נעשה מתוך רצון מלא ושלם של בן הגיל השלישי, עדיין ההסתגלות למקום חדש היא מורכבת. מתעוררים קשיים בהסתגלות לסדר יום שונה, לסביבה חברתית שונה, לשינויים בדרגת העצמאות. לשינויים בחיים של בן הגיל השלישי לעתים מתלווה ירידה תפקודית, מצב שבעצמו דורש הסתגלות נוספת. לכן בגיל השלישי מומלץ לעשות שינוי מתוך שיתוף פעולה מלא בחירה ושליטה בגורמים השונים (למשל כמו: בחירת מקום מגורים, מיקום המגורים, בחירת שירותים להיעזר בהם). ביטויים רגשיים לשינויים: מתח והימנעות, דיכאון וחרדה.

במכון לנפש מטפלים מנוסים שיכולים לסייע לך בתקופה זו, צרו קשר!

לסיכום:

לא כל שינוי הוא משבר, אבל בהחלט כל שינוי הוא הזדמנות לצמיחה. כשאנחנו מתמודדים עם שינוי אם מתוך בחירה שלנו או של מישהו אחר אנחנו נדרשים לכישורים ויכולות חדשים וישנים. אנחנו נדרשים לכוחות, לגמישות, ליצירתיות, לאקטיביות לעומת פאסיביות, ולאומץ. יש אנשים שמתמודדים טוב יותר עם שינויים, ויש אנשים ששינויים משתקים אותם, ומעוררים פחד ולחץ.

אנחנו במכון לנפש מטפלים באנשים שעוברים שינויים בחיים, עקב מוות, מחלה, או גירושין, וכן שינויים יותר טבעיים כמו הזדקנות של הורים, הולדת ילד, מעבר דירה וכו. נשמח לתמוך ולסייע ולעזור לכם לצאת מחוזקים מתקופה זו של שינויים. 

שיחת טלפון חינם למנהלת המכון, להתאמת מטפל/ת מתאימים, ולמענה מהיר:077-6706370

Call Now Button

איך זה עובד אצלנו?

מתקשרים לשיחת חינם להפניה ומציאת מטפל מתאים

דילוג לתוכן