Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

לידה שקטה

לידה שקטה

מהי לידה שקטה?
זוהי לידה בה התינוק יוצא לאוויר העולם ללא רוח חיים, עקב הפסקת היריון בגלל מומים קשים או עקב סיבוכים בהריון.
כך או כך זוהי חוויה קשה מנשוא לשני בני הזוג, אם כי הפנייה לטיפול נפשי היא לרוב של הנשים עצמן, כשהחוויה הזו מתרחשת בתוכן, והכאב עמוק ביותר, ומטלטל. עבור שני בני הזוג הלידה השקטה היא אירוע קשה, המעורר כעס, אשמה, ועצב עמוק, וכן תהליך פרידה ואבל על האובדן שהתרחש בחייהם.
זוהי לידה לכל דבר, עוברים בה את כל התהליכים הרגילים האופייניים ללידה, אך גם תהליכים נוספים, כשבסופם מאבדים את התינוק, שנולד ללא רוח חיים.

אופן הביצוע
אופן ביצוע הלידה השקטה הוא שונה מאישה לאישה, תלוי בבריאותה, בגודל העובר ובבעיה שבעקבותיה מתבצעת הלידה. מדובר בתהליך שנמשך מספר ימים, על מנת להמתין לשלב של לידה פעילה לאחר זירוזה.

מבחינה נפשית
מבחינה נפשית מדובר בחוויה מאוד מורכבת כי היא מאלצת את בני הזוג לקבל החלטות קשות, בזמן קצר ובנושאים שלא צברו בהם מספיק ידע. לבני הזוג ניתנת הבחירה אם לראות את התינוק, להיפרד ממנו, להצטלם איתו, ולדאוג לסידורי הקבורה שלו. כל זוג רשאי להחלטתו, גם אם אין ברצונם לעשות זאת.
כבר כשמתגלה הבעיה בהריון מתחיל תהליך הכולל בתוכו אבל ופרידה.

תהליך אבל ופרידה
תהליכי אבל ופרידה פוגשים אותנו בכל מעגל החיים, בשלב כלשהו, אבל ופרידה עקב אירוע לא צפוי, כמו לידה שקטה, הוא לרוב אבל חריף יותר ויוצר מצוקה קשה. לידה אמורה להסתיים במשהו מאוד משמח, והניגוד בין השמחה לעצב שחשים לאחר מותו של העובר היא קשה מנשוא. הקושי בתהליך אבל הוא עם כל מה שיכול להזכיר לנו את האובדן שלנו, למשל במקרה של לידה שקטה, לידות של נשים מסביב, תינוקות של בני משפחה, ובכלל שמחות, המחזירות את האובדן והעצב. תאריכים שמזכירים את ההריון, ועוד. תהליך האבל אינו לינארי אלא מעגלי, בהתחלה עם שינויים תכופים יותר במצב הרוח שיכולים בהמשך להתייצב, עם תחושה שהאבל תופס כל מקום בחיים למקום שהאבל הוא חלק מהחיים. התקופה הראשונה מלווה בהלם גדול, שבו יכולות להיות תגובות קיצוניות מוחצנות או אדישות מוחלטת. בהדרגה נעשה תהליך של הפנמה המעורר כאב גדול, צער, ייאוש, לעתים פגיעה זמנית בתפקוד. לאחר תהליך של עיבוד האובדן, הסתגרות, וטלטלות רגשיות, ניתן להגיע לשלב של התארגנות מחדש וחזרה למסלול החיים המוכר. כמובן שזהו תהליך מורכב שלוקח זמן, ולעתים ממשיך בהריון הבא וגם לאחר הלידה. קיימת גם שונות גדולה בביטוי תהליך האבל בין אדם לאדם, בהתאם לגורמים שונים.

התמודדות הבעל
התמודדות הבעל הרבה פעמים שקטה, גם היא, ולעיתים הנשים עצמן מתקשות לראות מבעד לאבל שלהן, דבר מובן לחלוטין. עם זאת, בן הזוג זקוק לזמן לעכל את האובדן בדרך שלו, ולעיתים זקוק גם הוא לתמיכה. המאמרים בנושא מתייחסים בעיקר ליולדת, אך שני בני הזוג חווים את הכאב, את האובדן, את הפרידה ואולי רצונותיהם יהיו שונים, כמו למשל לראות את התינוק לאחר לידתו.
כיוון שמדובר בשתי נפשות מתאבלות יש להבין כי תהליך אבל יכול להיות שונה מאחד לשניה גם באותו אירוע. יהיו הבדלים בין בני הזוג ברצון לחזור לשגרה, לשתף אודות הכאב והחוויה של הלידה, ברצון לקיים יחסי מין שוב. ההבדלים בתהליכי אבל נובעים מאישיות שונה, אירועי חיים שונים, אבל ואובדן קודם, מערכות תמיכה, וכוחות נפש.

מערכות תמיכה
התמיכה החשובה ביותר היא של בני המשפחה. אך עם זאת, ניתן לראות כי אחרי השבועות הראשונים, הסביבה הקרובה ביותר (הורים, אחים, חברים טובים) חוזרת לשגרה, באופן טבעי, והיולדת ובן זוגה נשארים להתמודד עם אובדנם לבדם. לעתים רק אדם אחר שחווה פרידה כלשהי בחייו יכול להיות גורם תמיכה והזדהות. במקרים בהם יש מצב רוח ירוד לאורך זמן, או ירידה בתפקוד ובעיות בזוגיות חשוב ביותר לפנות לתמיכה מקצועית.

הריון נוסף
נשים רבות לאחר הלידה השקטה מחכות את הזמן הנדרש להחלמתו של הגוף, ומעוניינות לעתים להתחיל בניסיונות מחודשים להיכנס להריון. כמובן שמשמעות ההריון משתנה מכפי שהיתה לפני הלידה השקטה, ונשים אף ידווחו כי זוהי הדרך היחידה שלהן להתנחם באובדנן. הריון נוסף, עלול להיות מלווה בחששות רבים ואף חרדות.

לסיכום
לידה שקטה היא אירוע מאוד מורכב, ולעתים בסיוע איש מקצוע מתאים אפשר יהיה לקבל תמיכה וליווי בתקופה קשה זו, לעבד ולעכל את הפרידה והכאב, להחזיר תחושה של ביטחון בגוף, בחיים, לחזור לשגרה, ולצפות לעתים להריון נוסף.

*המאמר מתייחס לזוגות הטרוסקסואלים, אך הוא רלוונטי גם לזוגות מקהילת הלהט”ב.

שיתוף:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Call Now Button

איך זה עובד אצלנו?

מתקשרים לשיחת חינם להפניה ומציאת מטפל מתאים

דילוג לתוכן