Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

כשילדים מתנתקים מאבא ומאמא

מהי תופעת הניכור ההורים בגירושין?

תופעת הניכור ההורי נובעת מהמתח שנוצר בגירושין בין ההורים, המשפיעה על הקשר של אחד ההורים עם הילדים. הניכור ההורי יכול לבוא לידי ביטוי בכעסים לא מדוברים, וקשיים בתקשורת מול הורה אחד, ועד ניתוק טוטאלי וחוסר תקשורת ביניהם. ההתמודדות הזו מעידה על הרבה מאוד כאב ואובדן בעקבות פרידת ההורים והתפרקות התא המשפחתי. התהליך ממיר את אותו משבר נפשי בעקבות הגירושין לכעס ושנאה כלפי הורה אחד. הבעיה המרכזית היא שהקורבנות העיקריים הינם הילדים, המנציחים את הכעס והריב בין ההורים דרכם. חשוב לציין משיחות עם הורים מנוכרים שגם הם סובלים מאוד מהמצב, חייהם אינם חיים כפי שהיו, הם סובלים מדיכאון, ומחרדות, ומתקשים להמשיך הלאה בחייהם, הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית.

 

מאפייני התופעה?

הילד בתוך מאבק הגירושין, מפתח מאבק פנימי של נאמנות למי? הוא מרגיש שעליו לבחור בין ההורים, והבחירה שלו תהיה מושפעת מהתלות שלו באחד ההורים, וילד שעומד המרכז הסכסוך עלול להיפגע נפשית.

למעשה הסכסוך ניראה כבעיה בין הילד להורה, אבל העמקה לתוך הסכסוך פעמים רבות מראה את מעורבותו של ההורה השני, המוגדר לעתים כ”מנכר”, כוון שמופעלים על הילד כוחות פסיכולוגיים היוצרים בינו לבין ההורה ה”מנוכר” את הניתוק.

מהי השפעתה על הילדים בפרט, ועל המערכת המשפחתית בכלל?

תופעת הניכור ההורי היא תופעה בעלת מימד הרסני וקשה מאוד לילדים של הורים גרושים, כיוון שילדים זקוקים לשני ההורים בחייהם, באופן כללי ובפרט לאחר הגירושין והתפרקות הקן המשפחתי. הניכור ההורי מתחיל באחד ההורים, בעקבות קשיים לקבל את הפרידה, כשהניכור מתחיל עוד בחיי הנישואין והגירושין מחריפים את התופעה. התחושות שילדים כאלו חווים הם רגשות של שנאה, כעס, תחושה שננטשו ואמונם נשבר בהורה המנוכר. כמו בכל מקרה יש לבדוק בצורה מעמיקה כל עניין לגופו. ייתכן ויש מקרים בהם ההחלטה היא לגמרי בידיהם של הילדים, וההורה השני לא יכול להשפיע על בחירתו של הילד.

 

מהי התמודדותו של ההורה המנוכר?

התחושה של ההורים המנוכרים היא תחושה של חוסר אונים, אובדן, אבל, חוסר שינה, אי שקט, ועד מצבים של חרדות ודיכאון, ובמקרים קיצוניים התאבדות. ההורה המנוכר זקוק להמון תמיכה ממעגלי התמיכה שלו. הוא מאבד ממעורבותו בגידול הילד, מחינוכו, מקבלת ההחלטות לגביו.

לצערנו הרב אין הרבה כלים או תמיכה ומעורבות של בית משפט במצבים כאלו. הפעולות המשפטיות המערבות גם לשכות רווחה לוקחות זמן רב, לעתים זמן רב מידי בו מתקבע הניכור ההורי, וממצב זמני המצב עלול להפוך לקבוע. אין כיום חוקים סדורים המטפלים בתופעה וממדרים אותה, והמצב עלול להימשך שנים.

 

מהן ההמלצות במצבים של ניכור הורי?

תמיד טובת הילד צריכה לעמוד לנגד עיני כל המעורבים בדבר!!. ההורה שאינו מנוכר חייב לפעול להצלת הקשר של ההורה המנוכר עם ילדיו. המצב הזה אינו רצוי בעיקר לילדים והם המפסידים העיקריים. ילדים זקוקים לשני ההורים שלהם להתפתחות רגשית ופסיכולוגית תקינה, בלי קשר להסדרי ראייה. כיוון שמדובר בניתוק המכיל בתוכו רגשות קשים של שנאה וכעס, הם בעלי השפעה שלילית על הילדים בחייהם הנוכחים ובחייהם הבוגרים. יש סבירות שמצב זה ישפיע עליהם במשימות החיים ובשלבי החיים, בבנייתם מערכות יחסים זוגיות וביצירת משפחות משלהם.

מומלץ לשני ההורים לשפר את הקשר ביניהם ואת התקשורת, שהופכת להיות מודל עבור הילדים. מצב בו התקשורת משתפרת ומתאפשרת היא הניבוי הטוב ביותר לטיפול בבעיית הניכור ההורי ואף למיגור התופעה. גם הורים שאינם משמורנים הם חשובים ביותר להתפתחותו ולרווחתו של הילד.

עכשיו: במכון לנפש: קבוצת תמיכה לגרושים עד 10 משתתפים להתמודדות עם קשיי הגירושין.

שיתוף:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Call Now Button

איך זה עובד אצלנו?

מתקשרים לשיחת חינם להפניה ומציאת מטפל מתאים

דילוג לתוכן